AFERIY ‎AF-S400A1 400W Portable Foldable Solar Panel, 23% Energy Conversion Rate, IP65 Waterproof, Adjustable Kickstand
Brand: AFERIY Item Code:529945
G-coin
Get Now
G-coin
Ship from:
Option:
QTY:
Shipping:
Add to Cart Buy Now
0
Authorized Seller
14-Day Return & Refund
1-2 Year Warranty
Payment:
Price Match
Wholesale
Duties
Ship to:
France
Select the desired shipping method
Shipping Company Estimated Delivery Time Shipping Cost
Trusted Shipping Partners: and more
0 item(s) added
View CartContinue Shopping
Highlights
Solar Power Anywhere
23% High Solar Conversion Efficiency
AFERIY 400W portable solar panel provides high solar output, converting sunlight into electricity with a solar cell conversion efficiency of up to 23%. It is an efficient, clean, and renewable energy solution that can meet your off-grid, camping, or RV power needs.
Long Lasting & Durable Material
Easy Setup with Adjustable Kickstand
Portable & One-piece Folding Design
AFERIY ‎AF-S400A1 400W Portable Foldable Solar Panel, 23% Energy Conversion Rate, IP65 Waterproof, Adjustable KickstandAFERIY ‎AF-S400A1 400W Portable Foldable Solar Panel, 23% Energy Conversion Rate, IP65 Waterproof, Adjustable KickstandAFERIY ‎AF-S400A1 400W Portable Foldable Solar Panel, 23% Energy Conversion Rate, IP65 Waterproof, Adjustable KickstandAFERIY ‎AF-S400A1 400W Portable Foldable Solar Panel, 23% Energy Conversion Rate, IP65 Waterproof, Adjustable KickstandAFERIY ‎AF-S400A1 400W Portable Foldable Solar Panel, 23% Energy Conversion Rate, IP65 Waterproof, Adjustable KickstandAFERIY ‎AF-S400A1 400W Portable Foldable Solar Panel, 23% Energy Conversion Rate, IP65 Waterproof, Adjustable Kickstand
Specification
General
Brand: AFERIY
Type: Portable Solar Panel
Model: AF-S400A1
Specification Rated Power: 400W
Cell Type: Monocrystalline Silicon
Cell Efficiency: 23%
Lamination: ETFE
Waterproof: IP65
Voltage at Max Power(Vmp): 26.4V
Current at Max Power(Imp): 15A
Open Circuit to Voltage (Voc): 32V
Short Circuit Current (Voc): 17A
Operating Temperature: 14-140°F (-10-60℃)
Best Working Temperature: 77°F (25℃)
Weight & Size Product Weight: 9.8kg
Package Weight: 12.45kg
Product Size(L x W x H): 280 x 82 x 6.4cm (Unfolded); 48.2 x 82 x 6.4cm (Folded)
Package Size(L x W x H): 61 x 88 x 14cm
Package Contents
1 x Solar Panel
1 x Anderson MC4 Connectors
1 x User Manual
Customer Photos
Be the first to Upload A Photo of this product!
Customer Videos
Be the first to Upload A Video of this product!
Customer Reviews
0out of5
Write A Review
5 star
0%
4 star
0%
3 star
0%
2 star
0%
1 star
0%
Clear
View all
View all Photos Videos
All star
All star 5 star 4 star 3 star 2 star 1 star
Most relevant
        Questions & Answers
        Support & Firmware
        Learn More