    H4-CREE 24W 2800lm 5000K L/H Cool White Light LED Car Headlight Kit (DC12-24V/2 PCS)
    Ship to:
    United States
    Select the desired shipping method
    Shipping Company Estimated Delivery Time Shipping Cost
    Trusted Shipping Partners: and more
    0 item(s) added
    View CartContinue Shopping
    Highlights
    • High quality CREE LED light, super power car headlight.
    • Lamp body circuit board seamlessly installed, safe to use.
    • High speed electro-Drive fan, the cooling performance is better.
    • Intelligent waterproof stabilizer, high temperature resistance.
    • Separate design, easy for installation and disassembly.
    Specification
    Model
    H4-CREE
    Material
    Aluminium alloy
    Color
    Sliver
    Emitter Type
    COB
    Chip Brand
    Cree
    Chip Type
    CREE
    Total Emitters
    2
    Color BIN
    White
    Power
    24W
    Color Temperature
    5000K
    Theoretical Lumens
    2500lumens
    Actual Lumens
    1800lumens
    Rate Voltage
    DC 12V~18V
    Waterproof Function
    No
    Connector Type
    H4
    Application
    Headlamp , Foglight
    Certification
    CE, RoHS
    Dimensions
    2.56 in x 1.89 in x 1.89 in (6.5 cm x 4.8 cm x 4.8 cm)
    Weight
    2.68 oz (76 g)
    H4-CREE 24W 2800lm 5000K L/H Cool White Light LED Car Headlight Kit (DC12-24V/2 PCS)H4-CREE 24W 2800lm 5000K L/H Cool White Light LED Car Headlight Kit (DC12-24V/2 PCS)H4-CREE 24W 2800lm 5000K L/H Cool White Light LED Car Headlight Kit (DC12-24V/2 PCS)H4-CREE 24W 2800lm 5000K L/H Cool White Light LED Car Headlight Kit (DC12-24V/2 PCS)H4-CREE 24W 2800lm 5000K L/H Cool White Light LED Car Headlight Kit (DC12-24V/2 PCS)H4-CREE 24W 2800lm 5000K L/H Cool White Light LED Car Headlight Kit (DC12-24V/2 PCS)
    What's in the box?
    • 2 x LED headlights
    • 2 x Cooling fans
    • 2 x Power supply
    Customer Photos
    Be the first to Upload A Photo of this product!
    Customer Videos
    Be the first to Upload A Video of this product!
    Customer Reviews
    0out of5
    Write A Review
    5 star
    0%
    4 star
    0%
    3 star
    0%
    2 star
    0%
    1 star
    0%
    Clear
    View all
    View all Photos Videos
    All star
    All star 5 star 4 star 3 star 2 star 1 star
    Most relevant
          Questions & Answers
          Support & Firmware
          Learn More